Faktury za platbu

Podrobně popsaný manuál pro tvorbu faktur v SE.

Obecné

Faktury je ideální využít v momentě, kdy Vám host platí na recepci, nebo jste zrovna stáhli peníze z kreditní karty hosta. Peníze už jste obdrželi a potřebujete pouze vystavit doklad o proběhlé transakci. Pokud nevíte, zda vám host peníze zaplatí, doporučujeme raději vystavit zálohovou fakturu.

Vytvoření faktury

Vytvoření faktury, když Vám host platí, nebo jste zrovna přes platební terminál stáhli peníze, je intuitivní. Na účtu rezervace stačí kliknout na tlačítko “Fakturace”.

Nejdříve se Vám otevře malé okno pro zvolení měny faktury. Pokud bude měna dokladu stejná, jako měna účtu, nic dalšího nemusíte vyplňovat. Jestliže budete chtít vystavit doklad na jinou měnu, než je měna, můžete ještě upravit Směnný kurz. Siesta Vám standardně nabídne aktuální kurz ČNB.

Jakmile potvrdíte měnu faktury, zobrazí se Vám okno pro tvorbu faktury. Většina polí na faktuře nepotřebuje další vysvětlení. Komplikovanější ovládací prvky jsou vysvětleny pod obrázkem níže. Nicméně pokud Vám host platí kartou nebo v hotovosti, většinou stačí jenom:

  • zkontrolovat předvyplněné údaje

  • nastavit správný typ platby

A pak můžete fakturu ihned uložit a máte hotovo!

V první okně ponecháme pojem Faktura. Směnný kurz je kurz faktury oproti měně účtu hosta. Změnit se dá taktéž jazyk faktury. Pokud vyplníme Datum uhrazení, faktura se považuje za uhrazenou. V políčku Typy platby máme několik možností, pro typy platby hotově a platební karta je tlačítko "Založit platbu" přepnuto na Ano a datum uhrazení bude též automaticky vyplněno. Pokud zvolíte typ platby bankovní převod, tlačítko "Založit platbu" se přepne na Ne a datum uhrazení bude automaticky prázdné. Založit platbu současně s fakturou, pokud je tlačítko ve stavu Ano, tak společně s fakturou se založí i platba v Tabulce Plateb, pokud však platbu vytvořit nechcete, stačí přepnout na Ne a platbu můžete přidat dodatečně. Pomocí políčka Pokladna se vybírá pokladna pro funkci Kasa.

Pomocí číselné řady můžete vložit číselnou řadu, pod kterou se doklad zařadí. Políčko Text před položkami faktury je možné využít, pokud host vyžaduje fakturu na firmu a větu "Fakturujeme Vám za pobyt hosta..". V černé kolonce nejníže se zobrazí automaticky všechny naúčtované položky na účtě hosta, které nemají doklad. Kliknutím na křížek se položka odstraní z faktury.

Jak zaslat fakturu do EET?

Jakmile vytvoříte novou fakturu, můžete ji ihned odeslat do EET pomocí tlačítka “poslat do EET”. V dolním řádku si můžete všimnout, že údaje o EET jsou zatím prázdné. EET status je rovněž K odeslání.

Po zaslání faktury do EET se změní pole “EET status” na “ODESLÁNO” a povinná EET pole se automaticky vyplní.

Automatické zasílání do EET

Pokud nechcete zasílat faktury do EET ručně, je možné v Siestě nastavit automatické zasílání všech dokladů do EET. O nastavení automatického zasílání faktur do EET můžete požádat svého technického poradce, nebo pokud chcete, můžete si jej nastavit sami, více informací naleznete na odkazu níže:

pageVyfakturuj

Jak opravit existující fakturu?

Jak všichni dobře víme, na recepci bývá někdy hodně rušno a ve spěchu člověk snadno udělá chybu. Fakturu lze v Siestě opravit dvěma způsoby: 1)Pouhým upravením faktury přes tlačítko upravit, 2) Vystavením opravného dokladu a následným vytvořením faktury nové.

První způsob je mnohem rychlejší a snazší. Nicméně ne všechny údaje lze tímto způsobem upravit a pak je nutné vystavit opravný doklad. Případy, kdy musíte vystavit opravný doklad: 1) Potřebujete upravit naúčtované položky, 2) Potřebujete změnit typ platby a faktura již byla zaslaná do EET, 3)Potřebujete upravit datum uhrazení či datum zdanitelného plnění a faktura již byla zaslaná do EET.

Úprava faktury, přes tlačítko upravit

Pro upravení faktury si stačí zobrazit detail faktury a kliknout na tlačítko “Upravit”.

Otevře se Vám stejná obrazovka, jako kdybyste vytvářeli novou fakturu. Zde stačí upravit potřebné údaje, uložit změny a máte hotovo!

Vystavení opravného dokladu

Opravný doklad se vystavuje opět z obrazovky pro detail faktury, stačí kliknout na tlačítko “Opravný daňový doklad” a změnit Vámi požadované údaje.

Opravný doklad je následně potřeba zaslat do EET! pokud nemáte nastavené automatické zasílání do EET. Nyní můžete vytvořit novou fakturu se správnými údaji.

Last updated